EKED ÜRÜNLERİ - DİKKATLİ OL HAYATTA KAL

EKED Kilitleme / Etiketleme Nedir?
Tehlikeli enerjinin kontrol altına alınmamış olması nedeniyle her yıl binlerce insan yaralanmakta ya da yüzlerce insan maalesef ölmektedir. Kilitleme ve etiketleme (EKED) prosedürleri, makine ve ekipmanların beklenmedik veya depolanmış enerjiyi ortaya çıkarması ya da aniden çalışması sonucu, meydana gelebilecek tehlikeleri önleyerek, insanların yaralanmasını engellemek amacıyla hazırlanır. Tehlikeli enerji bir çok farklı tipte olabilir. Örneğin : Elektirik, Hidrolik, Mekanik, Termal, Pnömatik, Potansiyel gibi

Tanımlamalar :

Etkilenen Çalışan : İşi, kilitlenen ve /veya etiketlenen bir ekipman ya da makineyi çalıştırmak olan veya bakım ve onarım çalışması yapılan alanda bulunan kişi.
Yetkili Çalışan : Bakım veya onarım çalışması için kilitleme ve/veya etiketleme yapan kişi.
Enerji İzole Etme Aparatı : Enerjinin taşınmasını ya da açığa çıkmasını engelleyen aparat.
Kilitleme ve Etiketleme : Enerji izole etme aparatının üzerine, kurumunuzun prosedürlerine uygun olarak kilit ve/veya etiket uygulanması işlemi. Böylece, kilit ve etiket çıkarılana kadar makine ya da ekipmana yanlışlıkla enerji verilmemesini sağlarsınız. 

EKED

Kilitleme Aparatları :
Tanımlanan enerji riskine karşı uygun kilitleme aparatları kullanılmalı ve tüm yetkili çalışanlar için yeterli sayıda kilit bulundurulmalıdır.
Kilitlenmiş Makine ya da Ekipmanın Test Edilmesi : Bakım veya onarım çalışması yapılacak makine ya da ekipmana enerji sağlayan tüm enerji kaynakları kesildikten, kilitlendikten ve hareketli tüm parçalar emniyete alındıktan sonra makine üzerindeki çalıştırma düğmesini açılmalıdır. Enerji gelmiyorsa bu düğme tekrar kapalı pozisyona getirilmelidir. Enerji geliyorsa yapmış olduğunuz kilitleme etiketleme çalışması gözden geçirilmelidir.  

Kilitlerin Çıkarılması :
Kilitleme ve etiketleme aparatları her zaman, yetkili ve bu kilitleri uygulayan kişi tarafından çıkartılmalıdır. Kilitleme uygulamansınI yapan yetkili kişi, kilitleme aparatlarını çıkarmadan önce aşağıdaki hususlara dikkat etmelidir.
Diğer tüm çalışanlar güvende ve tehlikeli bölgenin dışında olmalıdır. Bakım ve onarım çalışmasında kullanılan tüm alet ve ekipmanlar kaldırılmalıdır. Güvenlik sağlayan parçaları yerine monte edilmiş olmalıdır.
Tüm bu adımların uygulanmasından sonra konuyla ilgili birimlere bilgi verilerek kilit ve etiketler çıkartılır. 

EKED Nedir ? Etiketle, Kilitle, Emniyete al, Dene.  Kelimelerinin baş harflerinden üretilen bir kelimedir. Blog sayfamız için tıklayın..

EKED KATALOĞU İÇİN TIKLAYINIZ...

Kilitleme ve etiketleme ürünlerinin kullanımı iş kazalarını engeller. İş kazası yaşanmasa bile yanlışlıkla verilen enerji sonucu çalışan makinalar bozulur. Bozulan makinalar üretim sürecinin durmasına sebep olur.

EN YAYGIN KİLİTLEME VE ETİKETLEME HATALARI

Güçle çalışan herhangi bir ekipman kapatılmış olsa bile potansiyel tehlike arz eder. Bir kişi yanlışlıkla bu ekipmanı çalıştırırsa kaza meydana gelir. EKED prosedürü uygulanmayan çalışmalarda ciddi yaralanmalar meydana gelir.  Elektrik, mekanik, pnömatik, hidrolik, gaz gibi enerji kaynakları kontrol edilmezse ölümcül olabilir. Çalışanlar EKED sistemini iyi bilmeli ve aynı zamanda tavizsiz uygulamalıdır.  

KİLİTLEME EİKETLEME