OG HAVAİ HAT TOPRAKLAMA TEÇHİZATI

Yeni çıkan OG Hat Topraklama teçhizatı sayesinde yaklaşık 12 metre yüksekliğindeki özellikle araçların giremediği ulaşımı güç havai hatlarda merdivensiz, platformsuz ve sepetli araçsız hızlı ve güvenli olarak topraklama yapmanız mümkündür. Ürün bir kişinin dahi kullanabileceği şekilde kolay kullanımlı ve hafif olarak tasarlanmıştır. Ürün üzerine aynı zamanda voltaj dedektörünün de monte edilmesi mümkündür. Metal ıstakalar sayesinde ürün boyu istenen ölçüde ayarlanabilir.

Ürün Bileşimi :
3 adet metal iletken kilitleme tertibatlı ayarlanabilir çapı 3-22 mm arasındaki iletkenlere uygun 8 kA/1s kısa devre akımlı 3 ya da 4 parçadan oluşan ucunda hat klipsleri bulunan ıstaka
1 adet fiberglas ve epoksi reçinesinden yapılmış ve içi dolgu köpüklü IEC 60855 standartlı 3 parçadan oluşan ıstaka (172 cm + 165 cm + 163 cm = Toplam 5 metre). Bu ıstakanın orta parçası gerekmediği durumlarda kullanılmayabilir ve ürün boyu 340 cm olur
1 Adet ıstakayı havaya kaldırabilmek için aparat
1 adet üzerinde 3 adet 35 mm2 kesitli 10 metre boyunda topraklama kablosu bulunan çıkrık
1 adet galvanize edilmiş altıgen şeklinde ve 1 metre boyunda topraklama kazığı
1 adet taşıma çantası

Ürün Kodu Referans Metal Istaka
Boyu Açıkken
Metal Istaka Boyu
Kapalıyken
Metal Istakanın
Bölüm Saysı
660400 ERLAIN 3/11 600 cm 220 cm 3
660405 ERLAIN 4/10 510 cm 150 cm 4
og hat topraklama teçhizatı

OG Hat Topraklama Kullanımı Esnasında Dikkat Edilecekler

OG Hat Topraklama ve kısa devre yapılırken iletken kısım­lara çıplak elle dokunulmamalı, mutlaka riske uygun izole eldiven kullanılmalıdır. Tüm gerekli kişisel koruyucu donanım izole çizmeizole ıstaka, arka karşı elbise, izole halı, voltaj dedektörüizole tabureelektrikçi baretielektrikçi vizörü, vb. risk devam ettiği sürece çıkarılmamalıdır.  

OG hat topraklama teçhizatı kullanılırhen her zaman önce topraklama kazığı çakılmalı ve topraklama mengenesi ile toprak teması sağlanmalı ve daha sonra sırasıyla her faz topraklanmalı ve kısa devre edilmelidir.
Gerilim bulunan bir şebekede çalışmaya baş­lamadan öncelikle gerilim uygun şekilde kesilmeli, gerilim bulunmadığı voltaj dedektörü ile tüm iletkenlerde tespit edildikten sonra OG hat topraklama teçhizatı ile topraklama ve kısa devre etme işlemleri gerçekleştirilmelidir.
Bu işlem çalışma yerinin mümkün oldu­ğu kadar yakınında ve çalışma yerini besleyebilecek bütün kollar üzerinde yapılmalıdır. Yanlışlıkla enerji verilmesini önlemek için kilitleme ve etiketleme gibi önlemler alınmalı, çalışma alanı mümkünse yetkisiz kişilerin girmesini önlemek için bariyerlerle sınırlandırılmalı, çalışmaya dahil olan herkes konuyla ilgili bilgilendirilmelidir.
Kondansatörlerin bulunduğu yerlerde her işlemden önce kondansatörler boşaltılmalıdır. Boşaltma tertibatı bulunsa bile, kondansatörlerin herhangi bir çalışmadan önce bütün uçlarının özel tertibatlarla topraklanması yapılmalıdır.
Tersten enerji gelme ihtimali bulunan fider hücrele­rine “BU FİDERE TERSTEN ENERJİ GELEBİLİR” ibaresi taşıyan uyarı levhaları asılacaktır.
Şebekede geri­lim olup olmadığı OG dedektörü ile mutlaka kontrol edildikten sonra topraklama ve kısa devre işlemleri yapılarak çalışmaya başlanılmalıdır. Topraklama teçhizatı bütün çalışmalar bittikten ve çalışmaya katılanlara haber verildiği kesin olarak öğrenildikten sonra ve enerji verilmeden önce kaldırılmalıdır.